Jak vydělat první milion? Cestou může být pánský motýlek, ohýbaný nábytek či desková hra. V klání podnikatelských záměrů šlo hlavně o mentoring, peníze byly až na druhém místě.

Celkem 70 podnikatelských záměrů, za nimiž stojí 94 soutěžících. Takový byl zájem o právě skončený 12. ročník projektu Můj první milion. Akce, patřící již neodmyslitelně do kalendáře důležitých projektů podporujících podnikatelské myšlení ve Zlínském kraji, v tomto roce přišla se zásadní změnou – pořadatelé ubrali na soutěžení a přidali více prvků vzdělávání, mentoringu a předávání know-how. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo ve čtvrtek večer v prostorách Technologického inovačního centra ve Zlíně.

Cílem projektu Můj první milion je podpora nápadů se zajímavým inovačním potenciálem. Finanční a věcné ceny v hodnotě 300 000 korun zůstaly a stále jsou pro mnohé lákadlem, projekt však stojí na jiných pilířích – přednáškách, workshopech, individuálních konzultacích a dalších formách pomoci se startem podnikání. „Pro ty, kdo to s rozjezdem svého snu myslí skutečně vážně, je Můj první milion, postavený na platformě akceleračního programu, skvělou příležitostí. Třeba už jen pro možnost získat zpětnou vazbu od našich mentorů. Jde o úspěšné podnikatele, investory do start-up projektů i špičkové odborníky v oborech souvisejících s podnikáním,“ říká jednatel pořádajícího Technologického inovačního centra Pavel Slováček.

Můj první milion je rozdělený na dvě kategorie – hlavní patří studentům vysokých škol a veřejnosti, druhá je určená pro studenty středních škol. Projekt je otevřený všem, kdo chtějí úspěšně realizovat svůj nápad či originální myšlenku. „Jeho součástí jsou mimo jiné intenzivní šestitýdenní akcelerační program – plný workshopů a přednášek – a konzultační hodiny s mentory, vybranými partnery projektu. Ti budou odpovídat účastníkům na konkrétní dotazy z jednotlivých oborů a pomohou jim tak překonat překážky, jež jim doposud bránily rozjet vlastní business,“ popisuje hlavní benefity projektu Petr Konečný z Technologického inovačního centra.

Stupně vítězů a speciální ceny

V hlavní kategorii 12. ročníku se sešlo 40 projektů, celkový počet účastníků pak byl 56. „Vzhledem k tomu, že tradičním partnerem projektu je Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, pochází mnoho soutěžících právě z této školy – letos její studenti předložili celkem 15 projektů,“ přidává podrobnosti manažerka projektu Olesja Lancevská z Technologického inovačního centra.

U odborné poroty, především kvůli kvalitě produktu, nejvíce zabodoval záměr Natural BowTie spočívající ve výrobě unikátních pánských slaměných motýlků. „Motýlky vytvářím 100% ručně v malé firmě v srdci Slovácka. Přináším mužům možnost obléci se originálně a ukázat svoji individualitu,“ popisuje autorka Martina Josefa Veselá, která si zároveň odnáší jedno z dalších ocenění, konkrétně Speciální cenu banky ČSOB.

Na druhém místě skončil záměr Soulwood design, za nímž stojí Olga & Pavel Slívovi. Zabývají se výrobou ohýbaného nábytku. „Pracujeme s kvalitním jasanovým dřevem v kombinaci se sklem nebo dekorativním betonem,“ stručně charakterizují svůj produkt. Kromě stříbra v hlavní kategorii si s ohledem na environmentální přínos připisují Speciální cenu Valašskoklobouckého podnikatelského centra za udržitelný rozvoj.

Třetí příčku obsadil Martin Šilc se záměrem nazvaným Deskové hry. Podle svých slov šel do projektu Můj první milion proto, aby si realizoval svůj sen a vydal vlastní deskovou hru v podobě bitevní simulace.

Speciální cenu UTB FAME – účast na konferenci Baťův odkaz Evropě – získali Martin Šolc a David Dvořák. Ti představili projekt benooble.com zaměřený mimo jiné na unikátní designové dárkové, módní či interiérové doplňky. Speciální cenu Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje si pak odnáší Petr Kepák se zajímavým Stabilizačním prvkem pro žebřík. Speciální cenu Technologického inovačního centra v podobě kanceláře v podnikatelském inkubátoru na rok zdarma a zároveň Speciální cenu společnosti dynamix investment za nejlepší on-line projekt pak bere Richard Bystřický za návrh obalu na zboží nazvaný Repetebox, který lze využívat opakovaně.

Exkluzivní nůž, kouzelné pouzdro a dort plný ovoce

V druhé kategorii, určené pro studenty středních škol, se o ceny a prestiž utkalo 38 soutěžících z 11 středních škol, kteří předložili celkem 30 záměrů. Prvenství si připsal David Derka ze Střední průmyslové školy Zlín. Jeho záměrem je dostat k běžným zákazníkům exkluzivní, ručně vyráběné, kuchyňské nože. S touto vizí vznikla značka Daves Knives. „Nožířské řemeslo má v Česku dlouholetou tradici, ale současné firmy se bojí inovací a moderního přístupu,“ popisuje svou hlavní konkurenční výhodu.

Stříbro si z aktuálního ročníku odnáší student prvního ročníku Obchodní akademie Uherské Hradiště David Hatlák. Svým projektem Enero se podle svých slov snaží řešit problém studentů, kterým se během školy vybije jejich mobilní telefon. Řešením je školní pouzdro s integrovanou powerbankou. „Bez pouzdra by žádný student neměl do školy jít,“ říká s úsměvem.

Třetí místo získal projekt zaměřený na chuťové buňky s názvem Baked by Veronika „Baví mě pečení modernějších odlehčených dortů plných ovoce, kvalitních a regionálních surovin. Na kvalitních surovinách si hodně zakládám,“ popisuje základ svého projektu Veronika Ovesná z Gymnázia Valašské Klobouky.

Všichni tři ocenění získali zajímavou Cenu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně v podobě stipendií. Čerpat ji lze samozřejmě jen za předpokladu, že po střední škole nastoupí na některou z jejich fakult. S kategorií středních škol souvisejí i další dvě ocenění. Cenu pro nejaktivnějšího pedagoga, udělovanou Sdružením pro rozvoj Zlínského kraje, získala Niké Silná ze Střední uměleckoprůmyslové školy Uherské Hradiště – ta se zároveň stala držitelkou Ceny střední škole za podporu podnikatelského myšlení u studentů udělované Technologickým inovačním centrem.

Dalšími nominovanými byly Střední škola cestovního ruchu a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o., Rožnov pod Radhoštěm a Střední odborná škola Josefa Sousedíka Vsetín.

„Vítězná škola zároveň získala také cenu od UTB v podobě zážitkového dne na Fakultě multimediálních studií. Vybraná třída si zažije jeden den jako vysokoškoláci, navštíví přednášky a zkusí si, jaké to je být vysokoškolákem,“ dodává manažerka projektu Můj první milion Olesja Lancevská z Technologického inovačního centra.

Kdo za tím stojí

Technologické inovační centrum je společným podnikem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Zlínského kraje. Významným partnerem je i statutární město Zlín, které mimo jiné poskytuje prostory v budově 23 v továrním areálu.

Technologické inovační centrum dlouhodobě podporuje začínající podnikatele prostřednictvím různých typů vzdělávacích aktivit, v budově 23 v továrním areálu provozuje podnikatelský inkubátor či nabízí prostory pro co-working.

Další informace

Mgr. Olesja Lancevská
projektová manažerka
+420 739 570 792
E-mail: lancevska@ticzlin.cz

Technologické inovační centrum s.r.o.
Vavrečkova 5262, budova 23, 760 01 Zlín
www.mujprvnimilion.cz | www.inovacnipodnikani.cz | www.inkubatorzlin.cz

Fotogalerie