2015 / 2016

Cesta k milionům? Možná unikátní plánovač, chytrý e-mail nebo šaty pro osudové ženy

Vyvrcholila soutěž Můj první milion, ceny za 250 000 korun jsou rozdány
Unikátní plánovač sledující i osobní rozvoj, chytrý e-mail pro firmy či zakázkové krejčovství nabízející šaty ve stylu 30. až 50. let minulého století. To jsou tři nejúspěšnější projekty hlavní kategorie soutěže Můj první milion, která ve čtvrtek večer vyvrcholila slavnostním vyhlášením. Jejím pořadatelem je Technologické inovační centrum. Tato společnost, založená Zlínským krajem a Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, se dlouhodobě věnuje mimo jiné podpoře začínajících podnikatelů.

Do právě skončeného devátého ročníku soutěže Můj první milion se přihlásilo celkem 106 soutěžících se 75 podnikatelskými záměry. Obě čísla představují rekord v celé historii projektu. Pro ty nejúspěšnější připravili pořadatelé ceny v celkové hodnotě 250 000 korun. „To určitě není malá motivace. Pro soutěžící je ale daleko důležitější přínos v podobě možnosti získat zpětnou vazbu od úspěšných podnikatelů a množství informací souvisejících s podnikáním. Díky tomu se nám daří přispívat k tomu, aby záměry nezůstávaly na papíře. A to je i hlavní cíl celého projektu, který realizujeme již devět let,“ vysvětluje ředitelka Technologického inovačního centra Daniela Sobieská.

Soutěžní projekty jsou tradičně rozděleny do dvou kategorií. Středoškolských bylo přihlášeno 31, zbytek připadá na hlavní kategorii, tedy na vysokoškoláky a veřejnost. Soutěž vždy startuje na podzim, poté následuje série workshopů, kde zájemci získají cenné informace pro sestavení podnikatelského záměru. „Tentokrát jsme připravili akce věnované tomu, jak se odlišit od konkurence nebo jak se účinně prezentovat na sociálních sítích. Řeč byla i o nejčastějších chybách při rozjezdech podnikání a o tom, jak se vypořádat s cashflow,“ přiblížila obsah podzimních akcí manažerka soutěže Zuzana Drotárová. Přihlášku pak bylo možné posílat do konce ledna. Více o systému soutěže je k dispozici na www.mujprvnimilion.cz.

První kolo hodnocení v hlavní kategorii se uskutečnilo 10. února. Z něho vzešlo 12 finálových soutěžních záměrů, jejichž autoři dostali možnost zařadit se do akceleračního programu. Dubnové druhé kolo pak rozhodlo o pomyslných medailistech. Příčku nejvyšší získal projekt Doller Jiřího Doležala a Jana Emlera. Jde o nástroj, který v sobě kombinuje možnosti diáře s nástroji pro plánování a sledování osobního rozvoje. Podle autorů, studentů vysoké školy, původně Doller vyvíjeli pro sebe. Nyní ho nabízejí jako produkt všem zájemcům, kteří chtějí zvládnout time management, rozvíjet se a neustále posilovat motivaci.
Druhé místo získal Josef Polčiak za Chytrý e-mail. Myšlenkou záměru je on-line firemní schránka, která umožní vyměňovat dokumenty rychle jako e-mailem a levněji než dopisem. Navíc se stálou doložitelností obsahu i odeslání. Na třetím místě pak skončily Silvie Kaprálová a Martina Hulínová s nabídkou Femme Fatale Dress. Jde o originální zakázkové krejčovství a oděvní značku inspirující se střihy 30. až 50. let. Prostě šaty pro osudové ženy…

12


V kategorii středoškoláků prošlo sítem prvního kola celkem deset záměrů. Odborníky nejvíce zaujal Jiří Kaňák ze Střední školy Josefa Sousedíka Vsetín, který přišel s nápadem nazvaným Kaňákova husa. Zákazníky, kteří si potrpí na kvalitní drůbeží maso, chce zaujmout nabídkou husy landeské, která byla původně vyšlechtěna v jihozápadní Francii. Druhé místo obsadila studentka Obchodní akademie a Vyšší odborné školy Valašské Meziříčí Michaela Orlitová s nápadem Do by yourself. Jde o výrobu originálních batohů podle zadání zákazníka. Ten by si mohl batoh navrhnout zcela sám prostřednictvím jednoduché aplikace. Bronz pak bral tým ve složení Pavla Hrabcová a Filip Šmejkal. Studenti Gymnázia Uherské Hradiště připravili projekt všestranného doučování UNUM.

34


V rámci soutěže Můj první milion jsou tradičně vyhlašovány i speciální ceny. Ve středoškolské kategorii jde o cenu za podporu podnikatelského myšlení u studentů – ta letos putuje do Obchodní akademie Kroměříž. Speciální cenu za nejlepší technický nápad nebo technologickou inovaci, vyhlašovanou Sdružením pro rozvoj Zlínského kraje, si odnesl Radek Kerbr, který představil projekt mobilního inkubačního přípravku pro kvalitnější výrobu spermií pomocí elektrického tepelného obvodu, který může řešit problém neplodnosti velké části mužské populace. Speciální cenu Technologického inovačního centra v podobě kanceláře v podnikatelském inkubátoru pak získali Jakub Zajíček a Daniel Korabík za projekt Vendeo.cz. Jde o službu, která za klienty řeší prodej jakéhokoliv majetku. Vizí projektu je, aby se tým Vendeo.cz stal osobním obchodním asistentem.

Soutěž součástí systému

Soutěž Můj první milion (dříve nazývaná Nejlepší podnikatelský záměr) není ani tak samostatnou akcí, jako spíše střípkem v mozaice toho, co dělá Technologické inovační centrum Zlín pro podporu podnikání mladých lidí v celém Zlínském kraji. Centrum například provozuje klub Start-up 23, což je platforma sloužící pro setkávání, vzdělávání a sdílení informací o podnikání. Všem zájemců o vlastní podnikání je pak určen web www.startpodnikani.cz. Na jednom místě tak najdou informace o podnikatelských plánech, o volbě právní formy podnikání a postup při založení živnosti či obchodní společnosti.

Součástí komplexní podpory začínajících podnikatelů je pak nabídka prostor pro podnikání v režimu podnikatelského inkubátoru, virtuálního inkubátoru či co-workingu.

14567891032

 

2014 / 2015

Jak vydělat milion? Obrazy s příběhem či vzdělávací kurzy pro seniory

Namalovat a prodat obraz s příběhem, nabídnout zážitkovou dovolenou pro cyklisty nebo propojit fyzioterapeuty a trenéry. To jsou stručné popisy tří podnikatelských záměrů, které uspěly v aktuálním ročníku soutěže s názvem Můj první milion. Vyhlašovatelem tradiční akce je Technologické inovační centrum. Soutěžící díky tomu mají možnost získat zpětnou vazbu od odborníků, finanční podporu pro svůj záměr, roční bezplatný nájem v podnikatelském inkubátoru a další ceny v celkové hodnotě 450 000 Kč. Slavnostní vyhlášení osmého ročníku se uskutečnilo v dubnu. Letošní ročník se může pochlubit přívlastkem rekordní. Porota se totiž zabývala celkem 59 projekty, což je nejvyšší hodnota v osmileté historii soutěže. Z toho v hlavní kategorii, určené pro studenty vysokých škol a veřejnost, jich bylo 37. Zbytek předložili studenti středních škol. „Byť kvantita není tím hlavním kritériem pro posuzování smyslu soutěže, určitě nás tento trend v podobě rostoucího zájmu velmi těší. Zvláště pak, pokud spolu s množstvím roste i kvalita,“ uvedla Daniela Sobieská, ředitelka pořádajícího Technologického inovačního centra. Všemi záměry se podrobně zabývali odborní hodnotitelé. Tradičně jde o zástupce partnerů soutěže, investorů a podnikatelů. Sem patří i Nadace SYNOT a společnost SYNOT ICT Services. „Fandíme všem, kdo se chtějí pustit do něčeho nového. Jak je vidět, velký potenciál má i řada projektů, které jsme posuzovali v tomto ročníku soutěže Můj první milion. Nejlepším autorům jsme jako vždy připraveni pomoci prostřednictvím našich zkušeností a zázemí,“ uvedl výkonný ředitel společnosti SYNOT ICT Services Michal Gajdošík.

Obrazy s příběhem

V kategorii určené studentům vysokých škol a veřejnosti porotu nejvíce zaujala Hana Auerová s projektem nazvaným Obrazy s příběhem. Jak název napovídá, na začátku každého výtvarného díla stojí nejen zákazník a jeho zadání, ale i asociace a představy autorky. Druhou příčku si ze soutěže odnesl Martin Stehlík s CK Folding bike tours. Podstatou podnikatelského záměru jsou tematicky zaměřené cyklistické pobyty pro zahraniční návštěvníky v České republice. Třetí místo si pak připsali Antonín Světinský a Vojtěch Šenkýř. Jejich projekt s názvem Fyziotrenér usiluje o web, jež propojuje fyzioterapii a trenérství. Pravidelně jsou udělovány i speciální ceny, jednou z nich je například kancelář v podnikatelském inkubátoru v centru Zlína zdarma na jeden rok. Letos si tuto cenu zasloužili Iveta Žouželková a Vít Holešovský, kteří chtějí seniorům poskytovat vzdělávací kurzy a nabízet volnočasové aktivity.

Kadeřnické služby přímo u zákazníka

O zajímavé projekty nebyla nouze ani v kategorii určené pro studenty středních škol. Vítězem se stala Petra Michalíková ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně s projektem Fast and cheap. Jde o nabídku kadeřnických služeb přímo u zákazníka za ceny běžné v salonech. Druhou příčku obsadil Michal Řihák se záměrem HSJ Trans. Student Střední průmyslové školy Zlín chce poskytovat služby v oblasti drážní osobní dopravy. Bronz pak patří Jarmile Maňákové ze Střední školy Mesit v Uherském Hradišti. Zaujala záměrem na provozování vegetariánské restaurace s názvem Milénium. V této kategorii porotci také udělili cenu za nejlepší technický nápad či technologický postup. Získala ji Magdaléna Ottová ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně. Navrhla zajímavé řešení na přepravu digestátu a organických hnojiv. Každoročně se v rámci soutěže oceňuje i střední škola, která výjimečným způsobem podporuje podnikatelské myšlení u svých studentů. Letos tuto cenu získala Střední odborná škola Josefa Sousedíka ve Vsetíně. Cenu předával krajský radní pro školství Petr Navrátil. „Kraj dlouhodobě a systematicky vytváří podmínky pro zkvalitnění vzdělávání. A tím nejdůležitějším prvkem v celém systému jsou pedagogové, kteří umí nejen vzdělávat, ale i inspirovat. Myslím, že i tato soutěž je příkladem toho, že jich je v našem kraji dostatek,“ uvedl. Mujprvnimilion2015 (148 of 149)

Soutěž součástí systému

Soutěž Můj první milion ale není ani tak samostatnou akcí, jako spíše střípkem v mozaice toho, co dělá Technologické inovační centrum pro podporu podnikání mladých lidí v celém Zlínském kraji. Centrum například provozuje klub Start-up 23, což je platforma sloužící pro setkávání, vzdělávání a sdílení informací o podnikání. Všem zájemců o vlastní podnikání je pak určen web www.startpodnikani.cz. Na jednom místě tak najdou informace o podnikatelských plánech, o volbě právní formy podnikání a postup při založení živnosti či obchodní společnosti. Součástí komplexní podpory začínajících podnikatelů je pak nabídka prostor pro podnikání v režimu podnikatelského inkubátoru, virtuálního inkubátoru či co-workingu. „Myslím, že takto ucelená nabídka pro rozjezd podnikání je poměrně unikátní. Navíc evidentně přináší výsledky. Jsme proto rádi, že i my můžeme být v tomto směru nápomocni,“ podotýká Jaroslav Toufar, ředitel Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje. Jeho členy jsou významní podnikatelé a statutární zástupci podnikatelských a vzdělávacích subjektů – ti všichni si kladou za cíl všestranně podporovat aktivity, které mají potenciál přispět k větší prosperitě regionu. V případě soutěže Můj první milion figuruje Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje jako partner od prvního ročníku.

Hana Auerová namaluje obraz a napíše k němu příběh

Obraz na stěnu si můžete koupit v některé z prodejních galerií velmi snadno. Výběr je široký. Ale obraz s příběhem? Něco takového hned tak někdo nemá. To je myšlenka, kterou přetvořila do svého podnikatelského záměru a se kterým vyhrála první cenu v osmém ročníku soutěže Můj první milion čtyřiatřicetiletá Hana Auerová z Fryštáku. Její projekt byl hodnocen v kategorii vysokoškoláků a veřejnosti.

O co v tomto vašem, trochu netradičním podnikání jde?

Nejlepší obrázek si uděláte podle mých internetových stránek www.OBRAZYsPRIBEHEM.cz. Lidé touží po výtvarném umění, k němuž by se vázal určitý příběh. Zákazník si například přinese fotografii pradědečka. Já podle ní namaluji na plátno obraz a napíšu krátký příběh, který je nějak s portrétovanou osobou, událostí, věcí (lokomotiva Bardotka je věc) nebo s okolnostmi, za kterých jsem obraz tvořila, spojen.

Co vás k tomuto nápadu vlastně přivedlo? Jaký byl první impulz?

Celé to vlastně začalo tak, že mi na mateřské dramaticky klesly příjmy a přibyl čas, tak jsem místo kupovaných dárků začala blízkým malovat obrázky. Dříve jsem malovala především portréty a rozdávala je, nyní chtějí zákazníci i jiná témata. Do skončení mateřské dovolené bych ráda svůj byznys rozjela tak, aby mě spolehlivě uživil, což už se několik měsíců daří.

Jak jste se dostala mezi účastníky soutěže?

Když jsem někdy v listopadu loňského roku v Technologickém inovačním centru ve Zlíně čekala na budoucího producenta svého animovaného filmu Ježíšek, který byl tehdy pouhým nápadem, padl mi do oka letáček soutěže, tak jsem se přihlásila. V projektu pro soutěž jsem představila svoje plány a nápady (je jich víc a pracuji na nich) do budoucna a jejich financování. Tím, jak soutěž Můj první milion postupovala a já jsem dostávala zpětnou vazbu od profesionálů, se postupně moje nápady posouvaly z roviny snů a povyražení při mateřské do roviny zcela konkrétních a promyšlených kroků vedoucích k mé současné živnosti. V tom vidím ohromný přínos této soutěže a doporučuji všem podnikavým lidem zúčastnit se jí.

Čím se dál zabýváte?

Praktických výstupů mé práce je více. Kniha Ježíšek je nejprodávanější dětskou (neelektronickou) knihou na Alza.cz. Film Ježíšek, který namluvil Josef Somr, se vysílal ve vánoční nabídce Seznam.cz. Seznamu jsem nyní odevzdala už 40. díl scénáře ke Kulatým pohádkám, zveřejněné jsou zatím zimní díly, připravujeme letní, podzimní a na jaře 2016 jarní díly.

Souvisí vaše umělecko-podnikatelská činnost, kterou rozjíždíte, nějak s vaším studiem a předchozími zaměstnáními?

Absolvovala jsem Vysokou školu ekonomickou, pracovala jsem jako ekonomická redaktorka, dělala jsem zástupkyni ředitele ve Filmové škole Zlín, pro jednu soukromou firmu jsem vytvářela prodejní síť a obchod ve Španělsku… Nic z toho s mými současnými aktivitami přímo nesouvisí

Mujprvnimilion2015 (148 of 149) Mujprvnimilion2015 (148 of 149)

Petra Michalíková chce lidem stříhat vlasy v domácnostech

Svůj projekt nazvala Fast and cheap. Rychlý a levný. Jde o nabídku kadeřnických služeb přímo u zákazníka za ceny běžné v salonech.

Proč Rychlý a levný?

Podstata mého projektu spočívá v poskytování kadeřnických služeb přímo u zákazníka. Pro zájemce o stříhání vlasů a další kadeřnické úkony to znamená objednat si tuto službu telefonicky nebo třeba po internetu na určitou adresu a hodinu. Já přijedu s veškerým potřebným vybavením a vše zajistím přímo u zákazníka. Výhoda pro něj je v tom, že nemusí nikam chodit a že nebude čekat. Ušetří čas a tím i peníze. Na Vsetínsku zatím takovou službu nikdo trvale nenabízí. Mujprvnimilion2015 (148 of 149)

Kadeřnické služby a účast v soutěži nějak souvisejí s vaším studiem či povoláním?

Chodila jsem na střední školu ve Vizovicích a jsem vyučená kadeřnice. Teď studuji 1. ročník dvouletého nástavbového studia.

A co počáteční investice?

Vybavení není levné, ale počítám s tím a šetřím si na ně. Proto i nyní pracuji aspoň jako brigádnice v obchodě, abych si něco vydělala. S podnikáním bych začala až po maturitě, až si něco našetřím.

Jedna věc je nabízet službu, a něco jiného je získat zákazníky…

To si uvědomuji. Možná to tady na Vsetínsku bude trvat déle, ale snad by se zákazníci časem nasbírali. Už teď, když někdy zajdu někoho známého domů ostříhat a učesat, se setkávám s velkým zájmem.

Počítáte i se zaměstnanci?

Zatím ne, začínala bych sama. Ale pokud se to rozjede a zákazníků bude víc, tak bych určitě přijala i několik zaměstnanců.

Máte nějakou inspiraci pro podnikání třeba v rodině? A nenapadlo vás, že může být někdy pohodlnější nechat se zaměstnat než mít starosti živnostníka a pracně shánět zakázky?

Rodiče nepodnikají. Vím, že podnikání přináší starosti, ale mě to baví. A koneckonců dnes většinou i kadeřnice v pevných provozovnách pracují na vlastní živnostenský list, musí si zaplatit křeslo, nájem, vodu, a přitom nemají žádnou ochranu zaměstnanců podle zákoníku práce.

Už jste se někdy zúčastnila nějaké soutěže v podnikatelských projektech?

Toto je poprvé. O to víc mne těší, že jsem svým záměrem hodnotící komisi zaujala. Vůbec jsem to nečekala. Podnikatelské projekty děláme povinně ve škole. Tam jsem se dozvěděla o soutěži. Bylo to pro mě těžké, protože jsem nevěděla, jak se na takovou soutěž připravit, ale nakonec se nás do soutěže z naší školy přihlásilo asi devět. Pomohla nám v tom hodně i paní učitelka. Naučili jsme se během soutěže, jak o svých projektech mluvit. A členové komise nám zase poskytli spoustu rad, jak své podnikatelské záměry ještě vylepšit či doplnit.

Cykloturistika, web, fyzioterapie a fitness

Pozornost určitě zaslouží i podnikatelské záměry, které se v soutěži Můj první milion dostaly v kategorii vysokoškoláků a veřejnosti na druhé a třetí místo. Druhou příčku si ze soutěže odnesl Martin Stehlík s CK Folding Bike Tours. Třetí místo si pak připsali Vojtěch Šenkýř a Antonín Světinský. Jejich projekt s názvem Fyziotrenér usiluje o provozování webu, který propojí fyzioterapii a trenérství. Podstatou podnikatelského záměru Martina Stehlíka jsou tematicky zaměřené cyklistické pobyty pro zahraniční návštěvníky v České republice. „Hlavní myšlenkou je založení zážitkové CK Folding Bike Tours, nabízející aktivní tematické dovolené pro cílové klienty v zahraničí. Bude zážitkovou, primárně cykloturistickou společností s unikátními programy, odlišitelnými od konkurence. Jedním z poznávacích znaků bude použití speciálních skládacích jízdních kol americké firmy Tern,“ řekl autor záměru. Modelovým itinerářem pro první sezonu je kombinace památek UNESCO a návštěv malých rodinných pivovarů nebo vinařství. „V dalších sezonách jej doplníme o jeskyňářství, říční údolí v ČR, na Slovensku, v Rakousku a Maďarsku, kulturní a historické tradice, architekturu, rybníkářství, relaxační a wellness programy a podobně,“ dodává Martin Stehlík .V současné přípravné fázi má projekt pět interních pracovníků a několik zapojených externistů v oblastech grafického pojetí firmy, webdesignu a budoucích průvodců. Martin Stehlík má 37 let a žije v Otrokovicích. Je majitelem a jednatelem jazykové školy Enjoy English. Věnuje se průvodcovské činnosti. Na podnikatelském záměru, který byl oceněn třetím místem, se podíleli společně Vojtěch Šenkýř a Antonín Světinský. Prvnímu je 27 let, pochází ze Žďáru nad Sázavou a pracuje na klinice Medifis ve Zlíně. Druhý z řešitelů je o šest let mladší. Pochází z Dolního Němčí a druhým rokem studuje informatiku na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě. Jejich podnikatelský záměr se realizuje na internetu. „Náš Fyziotrenér.cz je komplexní web propojující fyzioterapii a fitness. Jeho základem jsou názorná videa s jednotlivými cviky a systematickými tréninkovými plány,“ charakterizoval oceněný záměr Antonín Světinský. „Pacientům dávám odkaz na web, aby si mohli cvičit doma a cviky nezapomněli,“ doplnil Vojtěch Šenkýř, který se také věnuje praktickému tréninku klientů v posilovně. „Důvodem k účasti v soutěži byla zejména zpětná vazba od zkušených byznysmenů. Účast v soutěži nás vedla k výkonu na 200 procent. Donutilo nás to často makat až do noci,“ poznamenal na adresu soutěže Můj první milion s úsměvem Antonín Světinský.

Mujprvnimilion2015 (148 of 149) Mujprvnimilion2015 (148 of 149)

Železnice a plán na vegetariánskou restauraci

S jakými projekty přišli do soutěže Můj první milion účastníci, kteří se umístili mezi středoškoláky na druhém a třetím místě?

Druhou příčku v soutěži obsadil Michal Řihák se záměrem HSJ Trains. Student Střední průmyslové školy Zlín chce poskytovat služby v oblasti drážní osobní dopravy. Bronz pak patří Jarmile Maňákové ze Střední školy Mesit v Uherském Hradišti. Zaujala soutěžní porotu záměrem na provozování vegetariánské restaurace s názvem Milénium. „V rámci svého podnikatelského záměru řeším možnosti zkvalitnění přímého železničního spojení Zlína s Brnem. Kvůli vysoké vytíženosti současné trati mezi Přerovem a Brnem pracuji se stavem železniční infrastruktury, který nyní není reálný (nejsmělejší odhady říkají, že skutečností se tento stane během 15 let) a který obnáší existenci zrekonstruované trati Otrokovice – Zlín a vysokorychlostní trati Přerov – Brno (včetně spojky Kojetín – Kroměříž – Hulín). Stavby obstará státní organizace Správa železniční dopravní cesty. Na dopravcích – tedy i na společnosti, která by vznikla v rámci mého záměru – je zajistit vozový park, zaměstnance, cestující. A pro ně patřičné služby,“ přiblížil svůj soutěžní projekt Michal Řihák. Autor záměru oceněného druhým místem žije ve Zlíně a je mu nyní 19 let. „Od podzimu bych chtěl nastoupit na Dopravní fakultu Jana Pernera Univerzity Pardubice. Chci studovat bakalářský studijní program Dopravní technologie a spoje, studijní obor Elektrotechnická a elektronická zařízení v dopravě,“ prozradil. O veřejnou dopravu, zvláště o železnici, se široce zajímá a je to koníček celé rodiny. Je členem spolku Kroměřížská dráha, který provozuje i malé Železniční muzeum Kroměříž. Zapojuje se také do organizace nostalgických jízd zvláštních vlaků ve Zlínském kraji. Třetího místa v soutěži mezi středoškoláky dosáhla dvacetiletá Jarmila Maňáková. Pochází z Polešovic a nyní žije s přítelem poblíž Uherského Hradiště. Na Střední škole průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti se vyučila barmankou, na podnikání se zaměřila v nástavbovém studiu na škole MESIT. Momentálně učí ve Starém Městě při neziskové organizaci SVČ Klubko děti ve věku od 1. do 9. třídy tančit orientální a latinskoamerické tance. Své podnikání chce rozjet v Uherském Hradišti. „Můj projekt spočívá v tom, že si chci otevřít vegetariánskou restauraci. Zcela bezmasou. Chtěla bych mít navíc i rozvoz vegetariánských jídel autem k zákazníkovi domů. Bude to restaurace, která bude nabízet snídaně, obědy, večeře. Budeme zákazníkovi nabízet dovoz jídel na svatby, rauty, společenské události. Momentálně nemám prostory, kde bych restauraci mohla otevřít. Podle toho, co najdu, bych chtěla, aby její součástí byl i taneční sál nebo místnost, kde bych mohla pořádat kurzy orientálních tanců,“ řekla o svém úspěšném soutěžním podnikatelském záměru Jarmila Maňáková. „Moje vlastní restaurace je můj sen a ten bych chtěla realizovat. Bohužel mi chybí kapitál, a proto hledám sponzora nebo nějakého investora, který by do toho šel se mnou,“ dodala.

Magdaléna Ottová umí rychleji a levněji přepravit digestát

V kategorii středních škol udělili porotci soutěže Můj první milion kromě prvních tří cen ještě také speciální cenu za nejlepší technický nápad či technologický postup. Získala ji Magdaléna Ottová ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka ve Vsetíně. Navrhla řešení, jak efektivněji přepravovat digestát a organická hnojiva. „Můj partner spolupracoval s bioplynovými stanicemi, zemědělskými podniky a poskytovateli služeb na vývoz digestátu a organických hnojiv,“ říká v souvislosti se svým podnikatelským projektem Magdaléna Ottová. Na vysvětlenou – digestát je tuhý zbytek z anaerobní digesce, z procesu, který splňuje kvalitativní požadavky vyhlášky o biologických metodách zpracování biologicky rozložitelných odpadů. V podstatě jde o kapalný odpad z bioplynových stanic, zemědělských farem apod., který se využívá k přihnojování v rostlinné zemědělské výrobě. Řešení, které Ottová představila v soutěži, znamená náhradu pomalé a nákladnější přepravy digestátu v cisterně tažené traktorem cisternovým návěsem na tahači zn. Tatra. Mujprvnimilion2015 (148 of 149) Předpokládá, že se svým partnerem bude tuto službu zajišťovat zákazníkům na území celé republiky i na Slovensku. Partnerova firma Orsagro se tím rozšíří. Projekt je ve fázi rozjezdu. „Po této službě je poptávka a předpokládáme, že již tento rok budeme pracovně vytížení,“ uvedla Magdaléna Ottová. Magdaléna Ottová má třicet let. Pochází z Jablunkova a nedávno se přestěhovala za přítelem do Vsetína. Vyučila se na Střední zemědělské škole v Českém Těšíně v oboru Chovatel koní a jezdec z povolání a nyní ještě studuje na střední odborné škole nástavbový obor Podnikání. „O této soutěži jsem se dozvěděla díky naší škole. K účasti mě přivedla má zvědavost a odhodlání zjistit, jestli má můj projekt nějakou šanci uspět u lidí, kteří mají zkušenosti. Taková soutěž má určitě smysl, zejména pro toho, kdo studuje podnikání,“ řekla oceněná soutěžící.

Mujprvnimilion2015 (148 of 149) spolecnefoto Mujprvnimilion2015 (134 of 149) Mujprvnimilion2015 (127 of 149) Mujprvnimilion2015 (115 of 149) Mujprvnimilion2015 (109 of 149) Mujprvnimilion2015 (83 of 149) Mujprvnimilion2015 (77 of 149) Mujprvnimilion2015 (71 of 149) Mujprvnimilion2015 (58 of 149) Mujprvnimilion2015 (45 of 149) Mujprvnimilion2015 (37 of 149) Mujprvnimilion2015 (25 of 149) Mujprvnimilion2015 (22 of 149) Mujprvnimilion2015 (15 of 149)

2013 / 2014

Zlín, 25. dubna 2014 Nejlepší záměry? Správa fotografií ve firmách, vývoz medu a zábavná jazyková škola. Vyvrcholil sedmý ročník soutěže Nejlepší podnikatelský záměr. Webová aplikace umožňující správu a sdílení multimediálních souborů, vývoz bio medu do zemí Blízkého východu či netradiční jazyková škola. Tyto projekty letos ovládly již sedmý ročník soutěže s názvem Nejlepší podnikatelský záměr. Kromě zpětné vazby od odborníků usilovali soutěžící o šanci získat finanční podporu pro svůj záměr, roční bezplatný nájem v podnikatelském inkubátoru a další ceny v celkové hodnotě 430 000 Kč. Vyhlášení výsledků soutěže s podtitulem Můj první milion se konalo 25. dubna 2014 v prostorách zlínského Podnikatelského inovačního centra. O přízeň poroty se letos ucházelo celkem 51 projektů rozdělených do dvou kategorií. Největší zájem byl o společnou kategorii určenou studentům vysokých škol a zájemcům z řad veřejnosti. „V tomto případě dorazilo 34 přihlášek. Dalších 17 projektů pak spadá do kategorie určené pro studenty středních škol,“ uvedla Daniela Sobieská, ředitelka pořádajícího Technologického inovačního centra. Všemi záměry se podrobně zabývali odborní hodnotitelé. Tradičně šlo o zástupce partnerů soutěže, investorů a podnikatelů. V kategorii pro studenty vysokých škol a veřejnost si prvenství, spojené mimo jiné s finanční odměnou 71 000 korun, vybojoval s projektem PixelSquare Jan Valuštík z Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. „V dnešní době digitalizace a ukládání většího množství dat se u mnohých firem objevuje problém se správou souborů. Ty jsou rozházeny na různých discích u různých lidí, těžko se v nich vyhledává a složitě se sdílejí mezi ostatními členy týmu. Aplikace PixelSquare pomocí systému tagováni označuje všechny fotky a vyhledávání v nich se stává otázkou vteřin. Stejně jednoduché a rychlé je i sdílení,“ popsal svůj záměr autor. Druhé místo se připsal projekt Starhills Raw Honey. Jeho autorem je Libor Svoboda z Fakulty multimediálních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jde o export organického medu z České republiky pod vlastní značkou Starhills do zemí Blízkého východu. Třetí míst pak získala Anna Vlčková s projektem jazykové školy Immer Vere. Studentka Fakulty humanitních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně nabízí jazykové vzdělávání netradiční a zábavnou formou. Mezi středoškoláky zvítězily klobouky. Zajímavé projekty byly předloženy i v kategorii středních škol. Porotu nakonec nejvíce zaujal nápad Dariny Knotkové ze Střední školy MESIT nazvaný Svět klobouků. Jde o zakázkovou výrobu pro folklorní soubory, ale i pro běžné nošení. Druhé místo získal Lubomír Mocek ze SOŠ Josefa Sousedíka Vsetín, který zpracovává záměr na pronájem outdoorových kamer a nabídku souvisejících služeb. Třetí cenu získala studentka Obchodní akademie Valašské Meziříčí Anežka Karpjáková. Ta porotě představila začínající módní značku vyrábějící oblečení a doplňky pro hráče stolního fotbalu. Porota pravidelně oceňuje také školu, která výjimečným způsobem podporuje podnikatelské myšlení u svých studentů. Letos cenu získala Střední škola MESIT o.p.s. Aby projekty nezůstaly jen na papíře. V soutěži ale nejde jen o výběr těch nejzajímavějších projektů. Cílem je vytvoření podmínek pro rozvíjení podnikatelského ducha a podnikatelského vzdělávání ve Zlínském kraji. V rámci soutěže proto Technologické inovační centrum připravilo pro veřejnost sérii pěti workshopů s názvem „Začni podnikat, změň svou budoucnost“. Přednášející z řad úspěšných podnikatelů či investorů seznámili zájemce se zásadami řízení týmu, právními aspekty podnikání nebo nastavením obchodních modelů a podobně. Mezi lektory byly například informační expert Michal Berg, který byl jedním ze zakladatelů firmy eSports, spolumajitel pěti firem Michael Rostock či investorka Margareta Křížová. Seminářů se zúčastnily bezmála dvě stovky zájemců. Zajímavou možností, jež byla letošní novinkou, pak byl akcelerační program, do něhož se mohli zapojit ti soutěžící z kategorie vysoké školy, kteří postoupili do užšího výběru. „V rámci toho měli mimo jiné k dispozici co-workingové centrum,“ uvedla Daniela Sobieská. To je situováno v budově 23 ve zlínském továrním areálu. Jde o sdílenou kancelář, jejíž neformální prostředí má pomoci nejenom s rozjezdem podnikání, ale také ke vzájemné inspirace a spolupráce mezi jednotlivými začínajícími podnikateli. Kromě toho Technologické inovační centrum provozuje klubu Start-up 23, což je platforma sloužící pro setkávání, vzdělávání a sdílení informací o podnikání. Všem zájemců o vlastní podnikání je pak určen webwww.startpodnikani.cz. Na jednom místě tak najdou informace o podnikatelských plánech, o volbě právní formy podnikání a postup při založení živnosti či obchodní společnosti.   Pořadatel soutěže

 • Technologické inovační centrum s.r.o.
 • Zlínský kraj

Partneři soutěže

 • SYNOT ICT Services a.s.
 • Nadace SYNOT
 • Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje
 • HEXXA.CZ s.r.o.
 • BLUE 88, a.s. – portál Slevíci.cz
 • INSPECTUM, a.s.
 • Allegro Group CZ, s.r.o. – portál Aukro.cz
 • Austin Detonator, s.r.o.
 • Sběrné Suroviny UH, s.r.o.
 • Lakšmí s.r.o.
 • Agentura pro podporu podnikání a investic CZECHINVEST
 • Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
 • Junior Achievement Česká republika
 • Inovační infrastruktura Zlínského kraje

milion-142 milion-262 milion-85 milion-68 milion-111 milion-138 milion-156 milion-211 milion-220 milion-311

2012 / 2013

Zlín, 23. dubna 2013 Cesta k prvnímu milionu – polštářky, monitoring mobilních zařízení či stroj pro výrobu rýn Soutěž Nejlepší podnikatelský záměr zná vítěze Celkem osm cen udělila porota v aktuálním šestém ročníku odborně-kreativní soutěže Nejlepší podnikatelský záměr. Posuzovala přitom desítky podrobně rozpracovaných nápadů. Kromě cenné zpětné vazby od odborníků usilovali soutěžící o šanci získat finanční podporu pro svůj záměr a roční bezplatný nájem v podnikatelském inkubátoru ve Zlíně či v Holešově. Ocenění soutěžící získali celkem ceny v hodnotě 130 000 Kč. Vyhlášení výsledků soutěže s podtitulem Můj první milion se konalo 23. dubna 2013 v klubu Star FLIP ve Zlíně.Těší nás vzrůstající zájem o soutěž. Letos jsme se zabývali 57 projekty, na kterých pracovalo celkem 87 soutěžících. Rozděleni byli do dvou kategorií. Jedna byla určena pro studenty středních škol, druhá pak pro vysokoškoláky a veřejnost,“ uvedla Daniela Sobieská, ředitelka pořádajícího Technologického inovačního centra. V kategorii vysokých škol a veřejnosti zvítězil projekt s názvem LocMonitor, předložený studentem Fakulty multimediálních komunikací Univerzity T. Bati ve Zlíně Bc. Janem Habichem. „V roce 2011 mne s poptávkou digitálního řešení oslovila jedna z firem, která potřebovala aplikaci, prostřednictvím které by bylo možné zjišťovat polohu terénních obchodních zástupců, jejichž produktivita byla v té době problematická. Náklady byly pro firmu příliš vysoké, proto od realizace upustila. Myšlenka řešení tohoto problému však zůstala,“ popsal autor impulz k vytvoření systému pro monitoring polohy firemních mobilních zařízení prostřednictvím vyvinuté aplikace. Druhé místo přisoudila porota zámečnické dílně Ing. Jakuba Vašíře. Jeho záměrem je vybudovat zámečnickou dílnu, jejíž činnost bude zaměřena mimo jiné na zakázkovou výrobu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Třetí místo získal student Fakulty multimediálních komunikací Univerzity T. Bati ve Zlíně Jan Valuštík s aplikací Futurello. „Znáte ten pocit, když najdete krabici od bot plnou starých vzpomínek? Tak Futurello je mnohem lepší,“ říká autor. Futurello je mobilní aplikace, která je určena pro trh USA a která se postará o vaše vzpomínky úplně jinak, než jste zvyklí. Speciální cenu v soutěži za nejlepší technický nápad či technologický postup obdržel student Fakulty technologické Univerzity T. Bati ve Zlíně Lukáš Jašek za návrh stroje pro výrobu rýn. Ten umožní snížit čas nutný pro výrobu až šestinásobně. Odborná porota udělila tuto speciální za výjimečnost originálního technického řešení výroby rýn zjednodušeným strojem, který slučuje 2 operace do jedné a usnadní tak pohyby s materiálem a přenášení do dalšího stroje. V kategorii Středních škol porotu nejvíce zaujal nápad Lenky Zábojníkové ze Střední průmyslové školy Zlín. V nevyužité budově v místě svého bydliště plánuje výrobu polštářků ve tvaru podkovy, které usnadňují delší cestování. Druhé místo získal projekt pubSELF rozpracovaný Jiřím Karpjákem a Domikem Burou z Obchodní akademie Valašské Meziříčí. Chtějí vytvořit komplexní interaktivní platformu pro šíření elektronických knih. Autorům nabídne nástroje pro publikaci a marketing svých knih, čtenáři získají jednoduché a rychlé řešení nákupu elektronických knih a přístup k dalším službám. Bronzová příčka patří psí školce Happy Pet, za kterou stojíMarkéta Vašíčková a Zuzana Kachtíková ze Střední odborné školy Josefa Sousedíka Vsetín. Tuto školu pak organizátor soutěže ocenil za příkladnou podporu podnikatelského myšlení u svých studentů. Cena střední škole se uděluje nejaktivnější střední škole, která spolupracuje v rámci komunikační kampaně soutěže či pořádání workshopů pro své studenty a nemalou váhou na tomto oceněním má také úspěch studentů dané střední školy v soutěži. Jedním z hlavních cílů soutěže Nejlepší podnikatelský záměr je vytváření podmínek pro rozvíjení podnikatelského ducha a podnikatelského vzdělávání ve Zlínském kraji. V rámci soutěže proto Technologické inovační centrum připravilo pro studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a veřejnost tradičně sérii čtyř workshopů s názvem Začni podnikat, změň svou budoucnost. Účastníci workshopu získali informace o problematice sestavování podnikatelských plánů, budování leadershipu, budoucnosti podnikání v České republice, podpory podnikání ve Zlínském kraji formou podnikatelských inkubátorů a možnosti financování začátku podnikání. „Na každém workshopu vystoupil zajímavý host nebo zkušený podnikatel, který předával posluchačům své zkušenosti a znalosti,“ poznamenala Daniela Sobieská. Technologické inovační centrum zároveň provozuje klubu Start-up 23. Platforma slouží pro setkávání, vzdělávání a sdílení informací o podnikání. Cílem klubu je vzdělávat budoucí a stávající podnikatele, budovat kontakty a neformální vazby. Všem zájemců o vlastní podnikání je pak určen web www.startpodnikani.cz. Na jednom místě tak najdou informace o podnikatelských plánech, o volbě právní formy podnikání a postup při založení živnosti či obchodní společnosti. Na webu jsou k dispozici rovněž vyčerpávající informace o inovační infrastruktuře ve Zlínském kraji, kterou tvoří především několik podnikatelských inkubátorů a vědeckotechnických parků. „S účastníky soutěže, kteří mají zájem svůj záměr realizovat, bude dále pracováno, budou jim poskytnuty konzultace a pomoc při rozjezdu podnikání“ doplnila Daniela Sobieská Nejlepší podnikatelské záměry studenů vysokých škol budou také nominovány do celostátní soutěže o nejlepší podnikatelský záměr roku 2013, která realizuje společnost vědeckotechnických parků CŘ v rámci projektu SPINNET.

099IMG_8287IMG_8390 067 IMG_8133 IMG_8151 IMG_8416

2011 / 2012

Ve Zlíně, dne 2. 5. 2012 V září 2011 vyhlásilo Technologické inovační centrum s.r.o. ve spolupráci s  partnery v pořadí již pátý ročník studentské soutěže NEJLEPŠÍ PODNIKATELSKÝ ZÁMĚR. Studenti měli možnost předkládat své soutěžní záměry do 29. 2. 2012. Do soutěže se přihlásilo celkem 42 studentů/studentských týmů. V kategorii vysokých škol se do soutěže zapojilo 22 projektů a do kategorie středních škol celkem 20 studentských projektů. Do soutěže se celkově zapojilo 61 studentů. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskutečnilo v klubu Star FLIP ve večerních hodinách. Tak jako v předešlém ročníku soutěže byla vyhlášena cena střední škole za podporu podnikatelského myšlení u studentů. Tuto cenu si odnesl zástupce Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické Uherské Hradiště, ředitel školy Ing. Jaroslav Zatloukal. V kategorii střední školy – nejlepší podnikatelský záměr zvítězil originální projekt Kytka pro tebe Tomáše Koňaříka, Moniky Šrámkové, Vojtěcha Navrátila a Kláry Malinové studentů Obchodní akademie Valašské Meziříčí. Druhé místo získali studenti Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském HradištiDavid Sobota a Vít Zdílna se zajímavým podnikatelským záměrem Ekologická likvidace a Recyklace fotovoltaických panelů. Ceny za třetí místo si odnesl podnikatelský záměr Soukromá mateřská školka Beruška studentů Robina Tomášů, Jany Lekešové a Daniela Hlavačky také ze Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti. Cena za první místo v kategorii vyšší odborné/vysoké školy byla udělena studentce UTB ve Zlíně, Fakulty multimediálních komunikací Bc. Anně Chytilové za zajímavý projekt Studentská ambulance. Druhé místo získal podnikatelský záměr Bikerseason.com studenta Bc. Tomáše Marcaníka z Fakulty aplikované informatiky UTB ve Zlíně. Třetí místo si odnesli studenti Fakulty aplikované informatiky a Fakulty managementu a ekonomiky Ing. Lukáš Kouřil a Bc. Kateřina Jašková s projektem iTech21, s.r.o. Vítězové si mezi sebou rozdělili ceny v celkové hodnotě 120 tisíc korun. Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje věnovalo pro první tři umístěné v každé kategorii poukázky s finančními odměnami v hodnotě dvacet, deset a pět tisíc korun. Ocenění studenti a týmy dále získali poukazy od partnerů soutěže v podobě v podobě výroby vizitek a letáků, inzerce v magazínech Firemní partner a Zlín od společnosti Hexxa komunikační agentura, s.r.o. Další cenou byly vouchery na podnikatelské, ekonomické, účetní a finanční poradenství od společnosti OQO Global, a.s. Společnost Austin Detonator s.r.o. obdarovala každého člena týmu dárkovým balíčkem a studenti si také od společnosti Sběrné suroviny UH, s.r.o. odnesli finanční poukazy v hodnotě jeden tisíc korun. „Tak jako v předešlém ročníku usedli do hodnotící komise zástupci partnerů, investorů a organizátora soutěže. Studenti si tak mohli vyzkoušet prezentační dovednosti před odbornou porotou, ale také získat zpětnou vazbu ke svým soutěžním nápadům. Zajímavým prvkem 5. ročníku byla prezentace podnikatelských projektů některými studenty, kteří se už do podnikání pustili a prezentované projekty již začínají realizovat,“ uvedla Mgr. Daniela Sobieská, ředitelka Technologického inovačního centra. Během večera byl také oficiálně spuštěn nový klubu Star-up 23 pro zájemce o podnikání, který slouží pro setkávání, vzdělávání a sdílení informací o podnikání. Více o klubu na www.startpodnikani.cz Více o soutěži na www.ticzlin.cz/soutez.

IMG_9237 IMG_9289 IMG_9362 IMG_9194 IMG_9324 IMG_9363 IMG_9400 IMG_9424 IMG_9453

2010 / 2011

Ve Zlíně, dne 25. 5. 2011 Soutěž Nejlepší podnikatelský záměr 2010/2011 zná své vítěze

V září 2010 vyhlásilo Technologické inovační centrum s.r.o. ve spolupráci s UTB ve Zlíně a partnery v pořadí již čtvrtý ročník studentské soutěže NEJLEPŠÍ PODNIKATELSKÝ ZÁMĚR.

Studenti měli možnost předkládat své soutěžní záměry do 28. 2. 2011. Do soutěže se přihlásilo celkem 47 studentů/studentských týmů, v kategorii vysokých škol se do soutěže zapojilo 17 projektů a do kategorie středních škol celkem 30 studentských projektů.

V průběhu soutěže byly uspořádány doprovodné workshopy a semináře, které přiblížily studentům UTB ve Zlíně, VOŠE Zlín a středních škol ve Zlínském kraji problematiku podnikaní. V březnu a v dubnu proběhlo 1. kolo a 2. kolo hodnocení podnikatelských záměrů. Do druhého kola postoupilo 8 studentských projektů v kategorii střední školy a 10 studentský projektů v kategorii vyšší odborné/vysoké školy. Studenti prezentovali své podnikatelské záměry a nápady před odbornou porotou, která byla složena ze zástupců partnerů soutěže. Porota rozhodla o konečném pořadí studentů v soutěži v obou kategoriích.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskutečnilo tak jako v předešlém ročníku v hudebním klubu Music-land ve Zlíně ve večerních hodinách. Akce se zúčastnili kromě studentů, partnerů soutěže a ředitelů a zástupců středních škol také čestní hosté v podobě hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka, statutární náměstek hejtmana Libor Lukáš a krajský radní Mgr. Josef Slovák. Na akci byli také přítomni zástupci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a to rektor pan prof. Ing. Petr Sáha, CSc., děkanka Fakulty managementu a ekonomiky prof. Dr. Ing. Drahomíra Pavelková a prorektor doc. Ing. David Tuček Ph.D.

V letošním 4. ročníku soutěže byla poprvé vyhlášená cena střední škole za podporu podnikatelského myšlení u studentů. Tuto cenu si z večera odnesli zástupci Střední odborné školy Holešov paní Ing. Olga Pastyříková a Mgr. Šárka Zetková.

V kategorii střední školy – nejlepší podnikatelský záměr zvítězil originální záměr Online Billboard Víta Studničky studentka Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti. Druhé místo získali studentky Střední odborné školy Luhačovice Marie Jálová, Aneta Kozubíková a Adéla Trubelíková se zajímavým podnikatelským záměrem Hodinová manželka. Ceny za třetí místo si odnesl podnikatelský záměrVýkupŽeleza.cz studenta Rudolfa Mazánka ze Soukromého gymnázia, střední odborná školy a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, s.r.o., Kunovice.

Cena za první místo v kategorii vyšší odborné/vysoké školy byla udělena studentovi Univerzity T. Bati Fakulty aplikované informatiky Bc. Tomáši Marcaníkovi za zajímavý projekt Maturitni tabla. Druhé místo získal podnikatelský záměr Angličtina Razan studenta Bc. Ivana Burdy studenta Fakulty Managementu a ekonomiky UTB ve Zlíně. Třetí místo si odnesla studentka, která vyhrála minulý ročník soutěže s jiným podnikatelským záměrem, BcA. Veronika Mikalová s projektem My Travel Diary.

Vítězové oceněným míst si mezi sebou rozdělili ceny v celkové hodnotě 100 tisíc korun. Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje věnovalo pro první tři umístěné v soutěži poukázky s finančními odměnami v hodnotě dvacet, deset a pět tisíc korun. Ocenění studenti a týmy st dále získaly věcné ceny od partnerů soutěže v podobě monitorů, externích disků, mobilních telefonů od společnosti NWT Computer. Další cenou byly Vouchery na podnikatelské, ekonomické, účetní a finanční poradenství od společnosti OQO Global, a.s. Společnosti Austin Detonator obdarovala každého člena týmu dárkovým balíčkem.

Dalšími partnery soutěže byli Zlínský kraj, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Junior Achievement Česká republika, Agentura pro ekonomický rozvoj Vsetínska, Regionální podpůrný zdroj, s.r.o., Agentura pro podporu podnikání a investic CZECHINVEST, Kooperativa pojišťovna, a.s, Podnikatelský inkubátor Kunovice, s.r.o., Regionální centrum kooperace Slavičín, a.s., Valašskokloboucké podnikatelské centrum s.r.o.

Tak jako v předešlém ročníku usedli do hodnotící komise zástupci partnerů, investorů a organizátora soutěže. Studenti si tak mohli vyzkoušet prezentační dovednosti před odbornou porotou, ale také získat zpětnou vazbu ke svým soutěžním nápadům. Zajímavým prvkem 4. ročníku byla prezentace podnikatelských projektů některými studenty, kteří se už do podnikání pustili a prezentované projekty už realizují. Novinka v podobě udělení ceny střední škole sem nám v letošním roce velmi osvědčila, v podobě zájmu středních škol získat tuto cenu a proto ji budeme udělovat i příštích ročnících soutěže.“, uvedla Mgr. Daniela Sobieská, ředitelka Technologického inovačního centra.

Vyhlášení výsledků soutěže a předání cen nejlepším studentům se uskuteční v květnu 2011.

24 25 29 03 05 07 14 18

2009 / 2010

Tisková zpráva z vyhlášení výsledků třetího ročníku soutěže Rozvoj kreativity, podnikatelského ducha, zvýšení zájmu o podnikání a nalezení a podpora studentských nápadů zajímavých svým inovačním potenciálem jsou hlavní cíle soutěže organizované Technologickým inovačním centrem, spočívající v ocenění aktivity studentů středních a vysokých škol pod názvem „Nejlepší podnikatelský záměr 2009/2010.“ Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo ve večerních hodinách 12. května v prostorách zlínského hudebního klubu Music Land a zúčastnili se jej také čestní hosté v podobě hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka a primátorky statutárního města Zlín Ireny Ondrové. Na akci byli přítomni také zástupci Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB), ředitelé středních škol, partneři Technologického inovačního centra a především studenti, kteří přišli podpořit své spolužáky zapojené do soutěže. V kategorii střední školy zvítězil originální podnikatelský záměr „Blesk Art“ studenta Střední průmyslové a hotelové školy Uherské Hradiště Pavla Pijáčka. Druhé místo patřilo odvážnému záměru „RollTown – ráj bruslařů,“ na jehož zpracování se podílel čtyřčlenný tým studentů Obchodní akademie Valašské Meziříčí ve složení Martin Zdražil, Lukáš Horáček, Ondřej Plšek a student Střední průmyslové školy stavební Valašské Meziříčí Jiří Veverka. Na třetím místě se umístil záměr s názvem „Bezlepková pekárna“ Gabriely Miklášové a Veroniky Miklášové, studentek Střední školy Mesit v Uherském Hradišti. Cena za první místo v kategorii vysoké školy byla udělena studentce 4. ročníku Fakulty multimediálních komunikací UTB Veronice Mikalové, která zaujala porotu svým podnikatelským záměrem „Realizace 3D holografických projekčních systémů pro výlohy obchodů a veletrhy.“ Druhé místo získal záměr z oblasti marketingu s názvem „ADbridge“ studentek 4. ročníku Fakulty multimediálních komunikací UTB Kateřiny Huňové a Hany Kundrátové. Třetí místo patřilo podnikatelskému záměru „Kupsluzbu.cz“ Michala Šnajdara, studenta Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy Báňské – Technické univerzity v Ostravě. Vítězové si mezi sebou rozdělili ceny v celkové hodnotě 100 tisíc korun. Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje věnovalo pro první tři umístěné v soutěži poukázky s finančními odměnami v hodnotě dvacet, deset a pět tisíc korun. Oceněné týmy studentů dále získaly věcné ceny partnerů soutěže v podobě monitorů, externích disků, sportovních hodinek od společnosti NWT Computer. Další cenou bylo bezplatné úrazové pojištění na 1 rok od pojišťovny Kooperativa V.I.G. a dárkové balíčky od společnosti Austin Detonator. Dalšími partnery soutěže byli Junior Achievement Česká republika, Agentura pro ekonomický rozvoj Vsetínska, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Regionální podpůrný zdroj, s.r.o., Rozvojová agentúra Trenčianskeho samosprávneho kraja a Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíně. Soutěž byla realizována jako jedna z aktivit projektu Trenčiansko-zlínská inovační platforma spolufinancovaného z programu Přeshranční spolupráce ČR-SR. V rámci tohoto projektu byla soutěž uspořádána jak ve Zlínském kraji, tak zrcadlově i v kraji Trenčínském. Náboj slavnostnímu večeru dodal mimo jiné i bohatý doprovodný program – laserová show skupiny Fortitudo et Ignis, vystoupení týmu Fitness Aerobik Zlín, držitelek ocenění mistryně Evropy a mistryně světa z roku 2009, a taneční skupiny SAWANNAH JAM. „Technologické inovační centrum pořádá soutěž o nejlepší podnikatelský záměr již třetím rokem. Přidaná hodnota této soutěže je především v systému hodnocení. Studenti mají prostor představit svůj soutěžní záměr, ať už reálný nebo fiktivní, před odbornou komisí, načež se jim dostane zpětné odezvy v podobě názorů a doporučení od hodnotitelů. Letos jsme se rozhodli uspořádat vyhlášení výsledků soutěže v prostředí studentům více blízkém a připravit tak zajímavou akci pro naše partnery, hosty i studenty,“ dodala k akci hlavní organizátorka soutěže a jednatelka Technologického inovačního centra Daniela Sobieská.

IMG_1910 IMG_1990 DSCF2220 IMG_1890 IMG_1995 IMG_1996

2008 / 2009

Tisková zpráva z vyhlášení výsledků druhého ročníku soutěže Dne 23. dubna 2009 proběhlo v Podnikatelském inovačním centru Zlín v rámci konference „Inovace bez hranic“ slavnostní vyhlášení výsledků soutěže pořádané Technologickým inovačním centrem „O nejlepší podnikatelský záměr 2008“. Soutěž, která si kladla za cíl přiblížit studentům podnikatelské prostředí a zvýšit jejich povědomí o nástrojích podpory podnikání ve Zlínském kraji, byla pro zájemce otevřená od září 2008 do konce února 2009. Soutěž byla vyhlášena pro studenty ve dvou kategoriích: student/studentský tým SŠ a student/studentský tým VOŠ/VŠ. Do soutěže se přihlásilo 62 studentů a studentských týmů v obou kategoriích. Při hodnocení soutěžních záměrů studentů se přihlíželo ke kritériím jako byla originalita, inovační potenciál podnikatelského záměru, kvalita zpracování, realizovatelnost podnikatelského záměru nebo osobní prezentace podnikatelského záměru před hodnotící komisí. Ceny do soutěže poskytli Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje; Kooperativa pojišťovna, a.s., V. I. G.; NWT Computer s.r.o. a Technologické inovační centrum s.r.o. Dalšími partnery soutěže byli Zlínský kraj, Statutární město Zlín a Fakulta managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V kategorii SŠ se na třetím místě umístily studentky Střední průmyslové školy Zlín, Zuzana Kovaříková a Lenka Drgová, s podnikatelským záměrem „Dovolená s protikuřáckým pobytem“. Na druhém místě se umístily studentky Střední školy Mesit, o.p.s., Uherské Hradiště, Hana Kričfalušiová a Kamila Kaňovská, s podnikatelským záměrem „Elektronické menu“. Na prvním místě v této kategorii se umístili Roman Zemánek, student Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť, a Jakub Onderka, student Střední průmyslové školy Zlín, s podnikatelským záměrem „Přechod na Ubuntu ze systému Windows“. V kategorii VOŠ/VŠ byli oceněni studenti z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Na třetím místě se umístil student Fakulty marketingových komunikací, Juraj Pobjecký, s podnikatelským záměrem „CK Kalba“. Na druhém místě se umístila studentka Fakulty managementu a ekonomiky, Eva Gürbüz, s podnikatelským záměrem „Založení výrobny pro turecký dezert Baklava“. Na prvním místě v této kategorii se umístil student Fakulty managementu a ekonomiky, Miroslav Rokyta, s podnikatelským záměrem „Podnikatelský plán firmy KRZ Elektro s.r.o.“ Ocenění studenti získali peněžní hotovost od Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje v celkové hodnotě 70.000,-; roční cestovní pojištění po Evropě od Kooperativy pojišťovny, a.s., V.I.G.; věcné ceny od NWT Computer s.r.o. a absolutní vítězové v obou kategoriích mohou využít možnosti ročního bezplatného nájmu kanceláře 18m2, včetně kancelářského nábytku, v podnikatelském inkubátoru Technologického inovační centra s.r.o., kde mohou začít realizovat svůj podnikatelský záměr. Vyhlášení výsledků soutěže se osobně zúčastnil hejtman Zlínského kraje, pan MVDr. Stanislav Mišák, primátorka SMZ, paní PhDr. Irena Ondrová, a další významní hosté a zástupci partnerů soutěže.

dsc_0708 dsc_0698 dsc_0684 dsc_0662 dsc_0677

2006 / 2007

Tisková zpráva z vyhlášení výsledků prvního ročníku soutěže Slavnostní vyhlášení výsledků studentské soutěže „O nejlepší podnikatelský záměr“, kterou vyhlásila Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Technologické inovační centrum s.r.o., proběhlo dne 26.4.2007 v prostorách Podnikatelského inovačního centra za účasti hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše, primátorky Statutárního města Zlína PhDr. Ireny Ondrové a prorektora UTB prof. Ing. Romana Prokopa, CSc. Odměny do soutěže věnovala pobočkaHVB Bank Czech Republic a.s., Sdružení pro rozvoj Zlínského kraje, SMZ a společnost TIC. Nejlépe byl hodnocen projekt „Relaxační centrum Santé“ čtyř studentek Fakulty managementu a ekonomiky – Ivy Hovězákové, Ivety Koňušiakové, Romany Obrtlíkové a Michaely Náplavové. Druhý skončil Bc. Jakub Vašíř s projektem „Výroba dřevěných hraček“ a na třetím místě se umístil Jakub Augusta se záměrem s názvem „Motoškola“.

74TIC_KOL22a 74TIC_KOL20a 74TIC_KOL21a 74TIC_KOL23a 74TIC_KOL24a 74TIC_SEM58a